top of page

SEKERSİZ - Cilek Receli

Bahar aylarının tam ortasındayken her yeni gün tezgaha yeni senenin meyveleri bir bir çıkıyorken bol bol tüketip hatta kış aylarına saklamak istiyoruz. Reçel yapmak da bu işin en iyi yöntemlerinden biri.. Sanırım çilek reçeli de en sevilen meyve reçellerinden.. Her sene çilek reçelinden hem geleneksel yöntemlerle hem de rafine şeker kullanımını minimize edecek deneylerle pişiriyorum.

Geçen sene elma suyu ile denemiştim, ama elma suyundan ziyade elma pektini hazırlayıp ondan yapmak gerektiğine karar verdim ve konuyu orada park ettim :)

Pektin, elma ve ayva gibi meyvelerde bolca bulunan reçelin şeker sayesinde yakaladığı kıvamı yani jelleşmeyi sağlayan malzeme.. Onunla ilgili denemelerim olduğunda sonucu paylaşacağım.

Bu sene dikkatimi çeken ve bir çok yabancı kaynakta da yer alan chia kullanımı oldu.

İyi bir omega ve protein kaynağı olan chia tohumu da reçeli kıvamlandırmak için çok iş görüyor.

Özellikle etrafındaki sıvı ile jelleştiği için son derece yüksek şeker miktarıyla yapılmış bir reçel gibi kalın kıvamlı bir reçel oluyor. Bana kalırsa çileğin lezzetini de şekerli çilek reçeline göre kat kat daha fazla alabiliyorsunuz.

Şu an için buzdolabında muhafaza ediyorum, ne kadar dayanacağı konusunda emin değilim ancak hazırladığım reçel yaklaşık 350g tcivarında dolayısıyla tüketmem için beni zorlamaz ancak kayıt olması açısından saklama koşullarını zaman içerisinde eklerim.

CHIA TOHUMLU SEKERSIZ CILEK RECELI

*350g yıkanmış ayıklanımış, 2-4'e bölünmüş olgun çilek

*35g bal ( ben çiçek balı kullandım)

*8 g chia tohumu

Tabanı kalın çelik tencere kullandım. Tencerem küçük bir boy, çilekleri koyduğumda yarısı dolmuştu öyle düşünün.

Orta ateşte, çilekleri ve balı iyice suyunu salıp bir biri ile birleşene kadar karıştırdım. Ilk 10 dakika boyunca bıraktım ve kaynama ile yüzeyde köpükler oluşmaya başladı. Köpükleri toplayıp, 20 dakika daha orta/kısık ateşte kaynattım. Toplam yarım saat bu miktarda malzeme için iyi geldi.

Bu aşamada chiayı ekledim. İyice karıştırdım. Bu sefer reçelin altını kıstım. Bir 15 dakika daha bu halde kaynattım. Altını kapatıp oda sıcaklığında soğumaya bıraktım.

Tüm aşamalarda kapak açıktı, tencerenin kapağını hiç kapatmadım.

Chia tohumlarının jelleşmesini tamamlayıp da reçele kıvam vermesi için biraz zaman daha gerekiyor.

O yüzden tavsiyem örneğin akşam hazırladıysanız, bir kavanoza alıp tam kıvam için sabahı beklemeniz olur.

Şimdiden afiyet olsun.

*Yöntemi yabancı bir çok kaynaktan okuyup kendi ölçülerimle editledim. Sizler de bal miktarı veya chia miktarıyla oynayabilirsiniz.


Recommanded Reading
Search By Tags
Henüz etiket yok.
Follow "THIS JUST IN"
  • Facebook Basic Black
  • Twitter Basic Black
  • Black Google+ Icon
bottom of page